Častým zdravotním problémem u koček je onemocnění dolních cest močových. Jedná se o komplex nemocí tj. zánětlivá onemocnění (felinní idiopatická cystitida), anatomické odlišnosti, výskyt močových kamenů nebo velmi častá obstrukce močové trubice, která se vyskytuje zejména u kocourů.
Mezi nejčastější projevy onemocnění dolních močových cest patří: močení mimo toaletu, časté nutkání na močení, výskyt krve v moči, bolestivé močení, olizování okolí penisu.
Mezi nejčastější projevy onemocnění dolních močových cest patří: močení mimo toaletu, časté nutkání na močení, výskyt krve v moči, bolestivé močení, olizování okolí penisu.
Problémem kočičích pacientů je uzávěr močové trubice.
Toto onemocnění se vyskytuje výhradně u samců. Nejvíce jsou postiženi kocouři ve středním věku, kteří trpí nadváhou, mají nedostatečný pohyb, jsou krmeni převážně suchou stravou a jsou chováni doma. U zvířete dochází k částečné nebo úplné obstrukci močové trubice uretrální zátkou nebo urolity.
Kompletní uzávěr přestavuje život ohrožující stav, který může bez účinné terapie končit během několika dní smrtí kocoura. Pokud došlo k uzávěru močové trubice, zvíře nemočí. Tento stav je obtížně zjistitelný pokud má majitel více koček nebo zvíře chodí občas ven. Pokud obstrukce trvá déle, objevují se z důvodu narušení funkce ledvin změny celkového zdravotního stavu (apatie, zvracení, nechutenství, ztráta vědomí).
Prvním krokem léčby je uvolnění obstrukce močové trubice a zajištění odtoku moči z močového měchýře. Zprůchodnění se provádí pomocí katetrizace. V případě změn celkového zdravotního stavu výše uvedeného je nutná stabilizace pacienta pomocí infuzní terapie. Při uvolnění obstrukce a stabilizaci pacienta je prognóza příznivá.
Mezi další onemocnění dolních močových cest patří výskyt močových kamenů, tzv.urolitiáza. U koček jsou nejčastěji zjišťovanými urolity - kalcium oxalát nebo struvit. Kalcium oxalát je nerozpustným urolitem a jediným možným řešením je jeho odstranění z močových cest chirurgicky.
Významnou roli v prevenci onemocnění dolních močových cest hraje krmivo.
Úlohou urologické diety je upravit pH moči k zajištění rozpouštění kamenů nebo močového písku a zabránění recidiv. Dále krmivo obsahuje složky snižující množství minerálů, které jsou nutné k tvorbě kamenů. Mezi další chovatelská opatření patří zvýšený příjem tekutin zvířete k zajištění produkce většího množství moči, dále větší pohybová aktivita a redukce nadváhy.
Je nutné však upozornit na riziko výskytu recidiv i přes možná preventivní opatření.