V 6.-7. měsíci stáří psa doporučujeme navštívit veterinárního lékaře, který posoudí, zda výměna zubů proběhla v pořádku nebo přetrvávají zuby dočasné. V druhém případě Vám navrhne vhodný termín jejích extrakcí. Dočasný mléčný zub, který přetrvává v čelisti delší dobu, dráždí okolní tkáň, vyvolává změny na dásních a může dojít k jeho ulomení. Může docházet i k odchylce postavení trvalého zubu.
K výměně zubů u psa dochází mezi 3. až 6. měsícem stáří. Po 7. měsíci věku je již plně dokončena obměna všech zubů. Celkový počet mléčných zubů u psa je 28 a dospělý pes má 42 zubů trvalých.
U malých plemen psů, např. pražský krysařík, jorkšírský teriér, maltéz se velmi často stává, že v čelisti vedle sebe přetrvávají jak zuby mléčné (dočasné) tak i zuby trvalé.
K tomuto jevu může dojít tak, že trvalý zub svou korunkou netlačí na kořen zubu dočasného, ale vyrůstá vedle něj. Setkáváme se s tím hlavně u špičáků, méně častěji u řezáků a premolárů u jedinců starších 7 měsíců. Tento jev senazývá nepravá polyodontie.
Pokud tato situace nastane, je nutná extrakce nadpočetných mléčných zubů. Tento zákrok provádíme v celkové anestézii, protože kořen špičáku je hluboko uložen v alveolární kosti a při chirurgickém ošetření je nejprve nutné uvolnění závěsného vazu zubu a poté jej extrahovat.
Pokud se trvalý zub prořezává správně, dočasný zub extrahujeme až po úplném prořezání trvalého zubu, obvykle po 7. měsíci života psa. Jestliže se trvalý zub prořezává ve špatném směru, je nutné vytažení zubu dříve, ale to se musí provádět velmi opatrně, aby se nepoškodil vyvíjející se trvalý zub.