Onemocnění zubů představuje nejčastější zdravotní problém dutiny ústní psů a v poslední době i koček. Neopomíjejte onemocnění zubů u Vašich zvířecích kamarádů a v případě jakéhokoliv podezření na zánět v ústní dutině, výskytu zubního kamen aj., co nejdříve vyhledejte veterinárního lékaře.
Na povrchu zubů se tvoří zubní plak, jehož součástí jsou mikroorganizmy, zejména bakterie. Zubní plak představuje základ pro následnou mineralizaci a přetváření se v zubní kámen. Barva zubního kamene bývá od světle žluté, světle hnědé až po černohnědou. Přilnutí zubního kamene ke sklovině zubů narušuje samočisticí schopnost chrupu a prohlubuje nastalé změny. Dochází k přemnožení bakterií a vytváří se zánět dásní. Dáseň je zarudlá, oteklá a na dotek bolestivá. Zřetelným znakem je zvýšená krvácivost dásní.
Pokud je ovšem toto dlouhodobě opomíjeno, může dojít k chronickému zánětu dásně a rozšíření zánětu na závěsný aparát zubu. V důsledku toho může dojít k uvolnění, případně ke ztrátě zubu. Usazený zubní kámen je také jednou z příčin zápachu z dutiny ústní psa. Neléčený zánět představuje zdroj infekce pro celý organizmus, šíří se krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány, zejména játra, ledviny či srdce.
Tvorba zubního kamene se vyskytuje zejména u malých plemen psů a s věkem nabývá na závažnosti. U těchto predisponovaných zvířat je nutné preventivní ošetření chrupu. Existují různé způsoby prevence.
Nejlepší a nejúčinnější je mechanické čištění zubů kartáčkem s použitím speciální zubní pasty obsahující komplex enzymů. Tyto enzymy narušují zubní plak a zabraňují množení bakterií v dutině ústní.
Pro efektivní účinek je vhodné pravidelné čištění minimálně 2x týdně. Je důležité, aby na to byl pes přivykán již od raného věku. U jedinců, kteří nejsou zvyklí na mechanické čištění kartáčkem s pastou, lze použít přípravek ve formě prášku, který obsahuje mořské řasy.
Podává se každodenně nasypáním na krmivo a řasa se přes trávicí trakt dostane do krevního řečiště a z něj pak do slin, kde rovnoměrně působí na dásně a zuby. Zde potlačuje zápach z tlamy a minimalizuje tvorbu zubního plaku.
Pokud se již na povrchu zubu nachází zubní kámen, výše uvedená opatření jsou již neúčinná. V tomto případě je vhodná návštěva veterinárního lékaře, který odborně posoudí stav chrupu. Při výskytu zubního kamene na našem pracovišti odstraňujeme zubní kámen ultrazvukovým přístrojem k odstraňování zubního kamene. Toto ošetření se provádí v celkové narkóze. Díky moderním anestetikům a předoperačnímu vyšetření se snižuje riziko narkózy i u starých pacientů na minimum. Není to zákrok bolestivý, ale nelze provádět bez celkové anestezie vzhledem k tomu, že zvíře při vědomí nespolupracuje a je stresováno.
Jestliže má být zamezeno vzniku zánětu dásní, je nutné řádné odstranění zubního kamene na celých plochách korunek zubů, tj. i na jejich vnitřních stranách. Aby byl tedy tento zákrok účinný, nelze předpokládat řešení této problematiky pomocí mechanického zákroku při vědomí zvířete, tedy pomocí zubařského srpku nebo kleští, kdy je zvíře navíc ještě neefektivně stresováno.
Tímto způsobem není kompletně odstraněn zubní kámen a jeho ponechané zbytky fungují jako ostrůvky pro opětovnou tvorbu zubního kamene.
Někdy jsou již zuby nevratně poškozeny, došlo k uvolnění zuby a zánětu kořene zubů a v těchto případech se již zub nedá zachránit a musí se vytrhnout.